Przeskocz do treści

Wydarzenia sportowe

W dniach 12-15.01.2023 w miejscowości RUSSE - Słowenia odbywają się międzynarodowe zawody strzeleckie   ISSF GRAND PRIX ( 3 impreza pod względem ważności ).

W tych zawodach startuje zawodnik  klubu TS Gwardia Olsztyn a zarazem reprezentant Polski Maciej Kowalewicz .

Wczoraj z konkurencji MIX KPN razem z zawodniczką Śląska Wrocław Julia Piotrowska zajęli 18 miejsce do finału zabrakło im 2 punkty Maciej wystrzelał 314,3 pkt a Piotrowska 312,1 co dało 626,4 pkt .

W tej konkurencji startowała jeszcze druga Polska para Aneta Stankiewicz - 311,4 pkt Zawisza Bydgoszcz /  Tomasz Bartnik - 314,1 Legia Warszawa co dało im wynik 625,5 pkt i miejsce 21

Natomiast w dniu dzisiejszym 14.01.2023 została rozegrana konkurencja KPN-60 już indywidualnie w której startowali Maciej Kowalewicz jak i Tomasz Bartnik Legia Warszawa.

Bardzo dobry start zanotował Bartnik wystrzeliwując 632,2 jest to jego rekord życiowy a zarazem w kwalifikacjach zajął 1 miejsce. Maciej Kowalewicz wystrzeliwuje także  bardzo dobry wynik bo 630.2 pkt co daje mu to w kwalifikacjach 3 miejsce.  Jest to kolejny wynik Macieja ponad 630 pkt ( Rekord Polski należący do Zawodnika TS Gwardia Olsztyn wynosi 634,7 pkt )

Po strzelaniach klasyfikacyjnych pierwsza 8 przechodzi do strzelań finałowych i tam strzelamy już po 5 strzałów x 3 serie (suma) i tu odpada 2 zawodników dalej kolejne 5 strzałów (suma) i znowu 2 zawodników odpada i właśnie tu odpada Tomasz Bartnik zajmuje 5 MIEJSCE

Kolejne strzały po 5 ( suma) i zostało 4 zawodników i tu Maciej pokonuje zawodnika Smetana Frantisek z Czech który uzyskuje 258,6 pkt natomiast Kowalewicz 259,3 pkt i zajmuje 3 MIEJSCE. BRAWO

Kolejny zawodnicy z 1 i 2 miejsca walczą już troszeczkę inaczej to jest za każdy lepszy strzał kto wystrzeli dostaje zawodnik 2 pkt a za remis 1 pkt aż tak kto pierwszy uzyska - nazbiera 16 pkt.

1 miejsce zajął Privratski Jiri - Czechy 

2 Miejsce Zajął Song Minho - Korea

3 Miejsce Kowalewicz Maciej Polska ( Gwardia Olsztyn )

Należy zauważyć że bardzo dobry start na tych zawodach w dniu dzisiejszym zanotowała Natalia Kochańska Zawodniczka Gwardii Zielona Góra która w strzelaniach finałowych również w konkrecji KPN- 60 zajmuje 2 miejsce i zdobywa srebrny medal Brawo.

Jutro przed zawodniczkami start drużynowy niestety tu Panowie nie startują bo na tych zawodach startuje jedynie tych 2 seniorów i nie ma składu 

Ale może Panie powalczą .

Po zakończeniu tych zawodów zawodnicy przemieszczają się do miejscowości OSIEK- Chorwacja i tam również będą walczyć tak jak na tych zawodach. Trzymamy kciuki za dobry start.

Po powrocie do Polski Maciej wylatuje na Puchar Świata do Jkarta- Indonezja i tam będzie walczył o zdobywanie punktów do rankingu kwalifikującego do Igrzysk-Paryż 

Kasia Orzechowska Wicemistrzynią Świata!

Mistrzostwa Świata w strzelectwie pneumatycznym osób niepełnosprawnych rozpoczęły się dnia 05.11.2022 uroczystą kolacją w Al Jachili Fort w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.  Nasz kraj w grupie z dysfunkcją wzroku reprezentowało czworo zawodników razem ze swoimi asystentami. Towarzyszył im trener kadry Adam Dobosz.

Mistrzostwa odbyły się w dwóch postawach – stojąc i leżąc. W obu konkurencjach podczas eliminacji zawodnicy muszą oddać 60 strzałów w określonym czasie- stojąc 75min, leżąc 50min. Po eliminacjach zawsze są finały dla 8 osób, które uzyskały najwyższy wynik. Finały to walka z samym sobą, presją czasową i stresem. Polegają one na tym, że na początku zawodnicy oddają serię 5 strzałów w określonym czasie na komendę sędziego, następnie drugą serię 5 strzałów również w czasie odpowiednim do każdej z postaw. Następnie rozpoczynają się strzały pojedyncze. Każdy strzał pojedynczy musi być oddany w czasie 50 sekund – w postawie stojąc lub 30 sekund w postawie leżąc. Wszystkie strzały są sumowane, a od 12 strzału odpada zawodnik z najsłabszym wynikiem. Po każdych kolejnych dwóch strzałach odpada kolejny zawodnik, aż do wyłonienia zwycięzcy.

Dnia 06.11.2022 zawodnicy odbyli oficjalny trening w postawie stojąc i badania techniczne sprzętu i stroju strzeleckiego (kurtki, spodnie, buty, rękawica i opaska). Kolejnego dnia z samego rana rozpoczęła się konkurencja 60 strzałów stojąc. Do finału dostało się trzech naszych reprezentantów: Basia Moskal z klubu Podkarpacie Przemyśl (asystent Katarzyna Moskal), Orzechowska Katarzyna – Olsztyński Klub Sportowy „Warmia i Mazury”(asystent Medrzejewski Dariusz) oraz Kłos Grzegorz z KSN „Łuczniczka Bydgoszcz”(asystent Arkadiusz Gęstwiński).

Finały toczą się już swoimi prawami, kolega z bydgoskiego klubu odpadł w finale jako pierwszy zajmując ósme miejsce. Nasza Kasia z Basią Moskal walczyłyśmy do samego końca. W rezultacie Basia zdobyła upragniony złoty medal, a Kasia Orzechowska zajęła drugie miejsce tym samym zdobywając srebro. Mieliśmy dzięki temu powody do świętowania – dwie Polki na najwyższych stopniach podium podczas MŚ!

Następnie dnia 10.11.2022 odbył się kolejny trening, tym razem w drugiej postawie – leżąc, a już 12.11.2022 odbyła się konkurencja 60 strzałów. W tej postawie trzeba się sprężać bo czasu może zabraknąć. Do finałów dostała się ponownie trójka naszych reprezentantów: Matyka Barbara była ósma, Orzechowska Katarzyna czwarta, a Kłos Grzegorz pierwszy- ustanawiając nowy rekord świata.

Po zaciętym finale Grzegorz razem z asystentem Arkadiuszem Gęstwińskim stanęli na drugim stopni podium. Matyka Barbara zajęła szóste, a nasza Orzechowska Katarzyna siódme miejsce.

Przypomnijmy, że osoby niewidome i słabowidzące strzelają na dźwięk, wszyscy mają zasłonięte oczy przepaską. Dlatego każdy z nich ma swojego osobistego asystenta, który czuwa nad swoim zawodnikiem przez cały czas, pomaga w namierzeniu. Zawodnik z asystentem mają ustalone między sobą znaki niewerbalne bo nie mogą się porozumiewać się słowami. Asystent za każdym strzałem informuje swojego zawodnika o wartości oddanego strzału i pomaga kalibrować broń. Najwyższa wartość strzał to 10.9 i im więcej takich strzałów tym rezultat całej konkurencji daje większą szansę na udział w finale i wygraną.

Nasi Polscy medaliści:

Katarzyna Orzechowska – srebro – postawa stojąc

Barbara Moskal – złoto – postawa stojąc

Grzegorz Kłos – srebro – postawa leżąc

Zawody Klasyfikacyjne w strzelectwie sportowym

W dniach 3-6.11.2022 na obiektach - strzelnicach WKS Śląsk Wrocław odbyły się zawody Klasyfikacyjne w strzelectwie sportowym . 

W/w zawodach brał udział zawodnik TS Gwardia Olsztyn Maciej Kowalewicz start zawodnika należy uznać za bardzo udany. W konkrecji KPN MIX razem z zawodniczką WKS Śląsk Julią Piotrowską ustanawiają nowy Rekord Polski w tej konkrecji. 

Natomiast dnia następnego rozpoczęły się strzelania indywidualne Maciej Kowalewicz startuje tu w konkrecji KPN 60  poprawia własny Rekord Polski o 0,4 punktu i na teraz rekord to 631,4. 2 miejsce zajmuje zawodnik Legi Warszawa Wojtasiak Maciej 3 miejsce zawodnik Zawiszy Bydgoszcz Pokorowski Sebastian. Następny dzień wolny odpoczynek . W niedzielę seniorzy razem z Maciejem Kowalewiczem przystępują do następnego strzelania tej konkrecji na tych zawodach. Zawodnik Gwardii Olsztyn również jest tu bezkonkurencyjny i pozostawia swoich rywali w dalekiej odległości punktowej.

Kowalewicz poprawia własny z poprzedniego strzelania Rekord Polski i uzyskuje fantastyczny wynik 634,7  punktów jest to rezultat bardzo dobry nie tylko u nas w kraju ale i na świecie . 2 miejsce Łukaszyk Rafał 623,9 3 miejsce Pokorowski Sebastian 621,7.

Maciek jest jedynym seniorem w Polsce który przekracza barierę 630 punktów.

Start we Wrocławiu dla Macieja przyniósł 3 Rekordy Polski  Fantastyczny start .

Reprezentacja Olsztyna na strzeleckich mistrzostwach Europy

Najważniejsze wyniki 2021 rok W-MZSS

Podsumowanie najważniejszych wyników sportowych w strzelectwie w 2021 roku

TS GWARDIA Olsztyn

Kowalewicz Maciej - Młodzieżowiec

Akademickie Mistrzostwa Polski -11.05.2021 Bydgoszcz 1-M złoty medal

Mistrzostwa Polski Seniorów -17-20.06.2022 Wrocław 2 złote medale

Puchar świata -22-30.06.2021 Osijek 1M-złoty medal

Młodzieżowe Mistrzostwa Polski -16-19.09.2021 Bydgoszcz 3 złote medale

Finał Pucharu Polski -30.09-03.10.2021 Starachowice 3 złote medale

Mistrzostwa Polski-300m - 10-11.-10.2021 Jawor 1M złoty medal

Zawody Kwalifikacyjne 11-14.11.2021 Wrocław 1M złoty medal

Olsztyński Klub Sportowy „Warmia i Mazury”

Orzechowska Katarzyna
Mistrzostwa Polski Niewidomych i Słabowidzących w Strzelectwie Pneumatycznym w dwóch postawach: stojąc, leżąc (Wrocław 24-27.06.2021 r.

Kat B1 stojąc: Złoty medal,

Kat B1 leżąc: Złoty medal,
Drużynowe Mistrzostwa Polski Niewidomych i Słabowidzących w Strzelectwie Pneumatycznym Kpn - 60 (postawa stojąc, leżąc) – Białystok
19-22.07.2021 r.

Drużyna kobiet postawa leżąc: medal złoty,

Drużyna kobiet postawa stojąc: medal złoty,
Mistrzostwa Polski Niewidomych i Słabowidzących w Strzelectwie Pneumatycznym w Mixtach Kpn – 60 w dwóch postawach: stojąc, leżąc – Białystok 22-25.07.2021 r.

postawa stojąc: medal brązowy,

Mistrzostwa Polski Niewidomych i Słabowidzących w Strzelectwie Pneumatycznym w trzech postawach; klęcząc,leżąc, stojąc, (Bydgoszcz 01-04.09.2021 r.

Kat. B1- złoty medal
Kazberuk Edyta,
Drużynowe Mistrzostwa Polski Niewidomych i Słabowidzących w Strzelectwie Pneumatycznym Kpn - 60 (postawa stojąc, leżąc) – Białystok
19-22.07.2021 r.

Drużyna kobiet postawa leżąc: medal złoty,

Drużyna kobiet postawa stojąc: medal złoty.
Drużynowe Mistrzostwa Polski Niewidomych i Słabowidzących w Strzelectwie Pneumatycznym Kpn – 60 w dwóch postawach: stojąc, leżąc – Białystok 22-25.07.2021 r.

Drużyna kobiet postawa stojąc: medal złoty.

Zembrzuska Anita
Drużynowe Mistrzostwa Polski Niewidomych i Słabowidzących w Strzelectwie Pneumatycznym Kpn - 60 (postawa stojąc, leżąc) – Białystok
19-22.07.2021 r.

Drużyna kobiet postawa leżąc: medal złoty,

Drużyna kobiet postawa leżąc: medal złoty.

Barszczewski Eugeniusz
Mistrzostwa Polski Niewidomych i Słabowidzących w Strzelectwie Pneumatycznym Kpn 60 w dwóch postawach: stojąc, leżąc (Wrocław 24-27.06.2021 r.

Kat mężczyzn leżąc: Srebrny medal

Kat mężczyzn stojąc: Brązowy medal
Mistrzostwa Polski Niewidomych i Słabowidzących w Strzelectwie Pneumatycznym w Mixtach Kpn – 60 w dwóch postawach: stojąc, leżąc – Białystok 22-25.07.2021 r.

postawa stojąc: medal brązowy,
Mistrzostwa Polski Niewidomych i Słabowidzących w Strzelectwie Pneumatycznym w trzech postawach; klęcząc,leżąc, stojąc, (Bydgoszcz 01-04.09.2021 r.

Kat. Mężczyzn: srebrny medal

Staszewski Piotr

Kat. B1 – brązowy medal

START Olsztyn

Puchar Polski Gorzów Wielkopolski 10.09-12.09

R2 II miejsce Ewelina Trafna-Lendzion, R1 III miejsce ,

R4 III miejsce Tworek Ryszard

Mistrzostwa Polski Bydgoszcz 01-04.07

R1 III miejsce Janusz Florek,

R2 III miejsce Ewelina Trafna-Lendzion

Puchar Polski Szczecin 19-21.11

R2 II miejsce Ewelina Trafna-Lendzion

Lubuski Puchar Dzonkowo 30.09-03.10

R2 II miejsce Ewelina Trafna-Lendzion,

R1 II miejsce Janusz Florek

Ogólnopolskie zawody Grudziądz 03-05.12

III miejsce dwubój Burska Krystyna,

I miejsce dwubój Adam Wańkowicz,

III miejsce dwubój Mariusz Kowalski

  • FLOTA Elbląg
  • Strefowe Mistrzostwa Polski . Kpn – 50 Ustka 25-27.06.2021
  • Stalmirski Mateusz - 3- m-ce
  • SNAJPER Mrągowo

Mistrzostwa Polski Long Range 2021 - Orzysz, 15-16. maja 2021 r.

W Kategorii MAGNUM

  • Michał Jaroszyński Wolfram - I Miejsce w klasyfikacji Indywidualnej,
  • Michał Jaroszyński Wolfram - I Miejsce w klasyfikacji Drużynowej
  • Michał Jaroszyński Wolfram I – Miejsce na dystansie – 600 m
  • Jakub Sidorowicz - I Miejsce w klasyfikacji Drużynowej

Puchar Polski Long Range Shoting, Zielonka, 19-20.czerwca 2021.

W Kategorii MAGNUM:

  • Wardęcki Adam - II Miejsce w klasyfikacji indywidualnej